Biorąc do ręki książkę Fryderyka Karzełka, bardzo szybko zorientujemy się, że słowem, które będzie towarzyszyło nam w lekturze jest równowaga. Dążymy do niej na każdej płaszczyźnie naszego życia. Staramy się, aby praca nie zajęła większości naszego czasu, pracujemy nad tym, aby w domowym budżecie osiągnąć równowagę pomiędzy przychodami, niezbędnymi wydatkami i oszczędnościami, dbamy o to, aby poziom obłożenia obowiązkami domowymi był podobny dla obu partnerów. Nasz świat jest skonstruowany tak, że gdy czegoś jest za dużo, to zwykle jest źle, dlatego szukamy równowagi.

Autor znakomicie prowadzi nas przez sześć najważniejszych obszarów naszego życia skłaniając do zatrzymania się i refleksji. Zachęca do ich porządkowania przytaczając ciekawe historie, podpowiadając różne ćwiczenia i w zasadzie niejako moderując naszą wewnętrzną dyskusję sprowadzając ją na właściwe tory. Kolejne zadania i rozdziały skonstruowane są tak, abyśmy sami nie tylko wyciągnęli właściwe wnioski, ale co ważniejsze, wdrożyli konkretne usprawnienia w życie. Nikt nie zrobi tego za nas, ale zdecydowanie może nam to ułatwić podpowiadając różne techniki.

Samorozwój to bardzo ważny element naszego życia. Cóż z tego, że będziemy osiągali nieziemskie sukcesy zawodowe, jeśli nie będzie dawało nam to szczęścia i poczucia spełnienia. Jesteśmy ofiarami inflacji własnych oczekiwań. Drugi sukces nigdy nie cieszy tak jak ten pierwszy. Zawsze chcemy więcej i więcej, by tylko ciągle gonić króliczka. Ta książka pomoże nam zatrzymać się i uporządkować bieżące sprawy. Pomoże zadbać o relacje, własne pasje, znaleźć czas na ich realizację. Porządkuje fundamenty naszego życia, odnajdując w nich szczęście, dzięki czemu budujemy poduszkę bezpieczeństwa. To przecież do tych fundamentów wrócimy, kiedy powinie nam się noga. Jeśli tam będzie porządek, to każdego dnia będziemy wychodzili z domu z pozytywną energią, która przeleje się na otoczenie – rodzinę, znajomych, czy zespół w pracy.

Heksagon szczęścia to pozycja dla każdego, kto chciałby na chwilę zatrzymać się i zastanowić, w jakim punkcie swojego życia się znajduje. Jest to pozycja dla każdego, kto chce zastanowić się co naprawdę sprawia, że jest szczęśliwy i jak to szczęście efektywniej wykorzystać dążąc do równowagi w każdym aspekcie życia.

Fryderyk Karzełek, Heksagon szczęścia. Równowaga kluczem do spełnienia, Sensus, Gliwice 2021, s. 328