Czy zastanawialiście się kiedyś co myślą Wasi pracownicy po spotkaniu 1na1? Z jaką myślą kończą to spotkanie? Czy są zadowoleni, wysłuchani i nie mogą doczekać się kolejnego? A może jednak poczucie straty czasu, zawracania głowy i pytanie „czego będzie chciał kolejnym razem?”. Tomasz Bagiński wyszedł naprzeciw potrzebom większości managerów przygotowując Praktyczny podręcznik, o tym jak prowadzić managerskie rozmowy 1na1. W książce opisuje swoją strukturę rozmowy 1na1: samopoczucie, rozliczanie zobowiązań, temat dnia, kontraktowanie zobowiązań i zamknięcie. Każdy z obszarów tej rozmowy jest bardzo jasno opisany wraz z przykładami pytań które warto zadać pracownikowi, a także odpowiedziami na pytania managerów „a co jeśli… (np. mój pracownik opowiada mi o swoim życiu prywatnym, a ja nie chcę tego słuchać?)”.

Wartością struktury rozmowy, którą proponuje autor jest skuteczna komunikacja, nazywana porozumieniem bez przemocy (NVC). Jak opisuje, NVC to nie tylko empatia, rozumiana jako umiejętność dostrzegania, nazywania własnych i czyichś emocji i reakcji oraz kryjących się za nimi potrzeb związanych z konkretnymi wydarzeniami i ich zaspokojeniem. To również, struktura czterech kroków: fakty, uczucia, potrzeby, prośby (FUKO). Skupienie się na wymienionych obszarach gwarantuje osiągnięcie efektu nie tylko czysto biznesowego ale i sprawi, że Twoi pracownicy nie będą bali się przychodzić z trudnościami.

Świadomość mocnych i słabych stron Twoich pracowników to jeszcze lepsze i bardziej skuteczne zarządzanie Twoim zespołem. Dzięki tym rozmowom zapewnisz ludziom regularną informację zwrotną na temat ich pracy, zachęcisz ich do autorefleksji i konstruktywnego przeglądu własnych postępów. Cały Twój zespół skorzysta na cyklicznych rozmowach – wszyscy będą wiedzieli, że mają ten sam rodzaj uwagi, a dodatkowo, Twój styl rozmów, szacunek, empatia, oparcie na faktach – będą przechodzić na członków zespołu.

Jest to książka, którą bez wątpienia powinien przeczytać każdy manager. Niezależnie od branży, wielkości zespołu, a także tego… jak dobrym managerem już jest.

Tomasz Bagiński, Praktyczny podręcznik o tym jak prowadzić managerskie rozmowy 1na1, Bagiński Consulting, Warszawa 2023, s. 164