Podobno każdy człowiek nosi w sobie książkę, tylko nie każdy ma w sobie tyle siły, żeby ją napisać, a potem wydać. Piotr ją znalazł, więc możliwa jest teraz recenzja jego książki-poradnika, w której szczególnie ujęło mnie projektowe podejście do rozwoju osobistego.
Jak doskonale wiemy, projekt ma zarówno początek jak i koniec. Jest też tworzony z różnych powodów, ale zawsze ma doprowadzić nas z miejsca A do X, co oznacza zmianę. Na tych właśnie fundamentach oparto tę książkę, która już na okładce w zaczepny sposób skreśla słowo rozwój, a przywołuje projekt wskazując jasno jakie powinno być nasze nastawienie.
Książka jest dość kompaktowa ale należy do gatunku tych, do których można, a nawet trzeba wracać. Wizja autora polega na podzieleniu projektu (rozwoju) osobistego na trzy fazy. Celowanie (uDream), Planowanie (uPlan) i Osiąganie (uMaster). Każdy z rozdziałów kończy się ćwiczeniem, które utrwala wiedzę zdobytą podczas lektury. Przykłady przywoływane do zobrazowania teorii są zróżnicowane i poparte licznymi odwołaniami do autorytetów, takich jak Brian Tracy, Stephen R. Covey, Charles Duhigg, Rafał Mazur, Fryderyk Karzełek i wielu innych. Autor przywołuje też własne projekty (nauka gry na gitarze czy jazdy na rolkach, ćwiczenia fizycznie, tworzenie aplikacji) co dodaje realizmu do czytanej treści.
Znajdziemy tu dobrze znane koncepty ułożone w logiczną sekwencję. Kim jesteś? Kim chciałbyś być? O czym marzysz? Jaka jest Twoja motywacja? W jakich strefach i celach się poruszasz? Jakie masz nawyki? W co wierzysz? Czy masz odpowiednie umiejętności? – to jest moim zdaniem super ciekawy rozdział. Czy masz swoich mentorów i wzory do naśladowania? Jakie są Twoje przekonania? Czy masz odpowiednie narzędzia? Jak tam u Ciebie z dyscyplina? Z każdego rozdziału można dosłownie stworzyć plan działania.
Na koniec wrócę do początku książki. Zaczyna się ona bardzo osobistym prologiem, co nadaje jej niezwykle życiowego wymiaru. Czytając ją (póki co dwa razy) miałem wrażenie słuchania opowieści kumpla mówiącego: hej, u mnie działa, zobacz sam. No i zobaczyłem. U mnie też działa.
Piotr Walenko, Projekt Osobisty, Novae Res, Gdynia 2021, s. 175
Na co dzień ratuje życie jako etatowy PgM w branży Automotive Safety. Uważa, że jakość jest za darmo i że zawsze jest jakieś rozwiązanie problemu. Propaguje niestety wciąż rzadkie podejście do ryzyka mówiące, że to nie jest z góry tylko złe. Początkujący facylitator lubiący zmiany i kreatywne zadania. Co roku wybiera nowy ulubiony sport, ale od lat wierny fan polskiej piłkarskiej ekstraklasy. Wierzy, że każdy PM ma wiele twarzy, niekoniecznie tylko 50.