Praca hybrydowa stała się codziennością i zostanie z nami na bardzo długo. Z tą tezą polemizuje jedynie jeszcze część płaskoziemców oraz kilku właścicieli Blackberry. Ale jak poruszać się po labiryncie projektów w nowej rzeczywistości? Jakie „tradycyjne” nawyki PM-ów już nie działają? Gdzie są nowe pułapki? Wielu z nas ma nadal wątpliwości.

Phil Simon – amerykański autorytet w obszarze współpracy i technologii komunikacji oraz autor między innymi Reimaging Collaboration oraz Zoom for Dummies, podjął odważną próbę odpowiedzi na takie pytania w swojej najnowszej publikacji Project Management in the Hybrid Workplace.

Pierwsze rozdziały, poświęcone głównie post-covidowym trendom rynku pracy oraz świata biznesu, nie przynoszą czytelnikowi wielu nowych odkryć, ale świetnie systematyzują obecną sytuację i dostarczają sporo twardych danych. Na przykład możemy się dowiedzieć, co pracownicy bardziej cenią w pracy hybrydowej: możliwość wyboru miejsca czy elastyczność czasu pracy?

Pozostałe dziewięć rozdziałów to już analiza konkretnych problemów zarządzania projektami w systemie pracy hybrydowej. Kiedy wybrać lokalnych dostawców zamiast „offshoringu”? Jak połapać się z nadmiarem narzędzi do zarządzania projektami i komunikacji? Jak zmodyfikować sposób oceny i nagradzania pracowników przy pracy hybrydowej? To tylko kilka z wybranych pytań, na które w tej części książki czytelnik znajdzie cenne wskazówki od Phila Simona.

Całość jest podana w atrakcyjnej formie, w stylu mocno nawiązującym do storytellingu, a liczne i bardzo dobrze opracowane case studies, poparte statystykami oraz solidnymi źródłami, nadają dynamizmu oraz ułatwiają czytelnikowi zastosowanie wytycznych w praktyce.

Project Management in the Hybrid Workplace to solidna pozycja porządkująca problematykę zarządzania projektami w systemie pracy hybrydowej ze szczególnym naciskiem na aspekty komunikacji i współpracy. Chociaż sam autor twierdzi, że ta książka nie uchroni czytelnika przed wszystkimi pułapkami oraz że dostarcza wskazówek, a nie gotowych rozwiązań, to na pewno taka nić Ariadny ułatwi niejednemu PM-owi wydostanie się z labiryntu zarządzania projektami w świecie pracy hybrydowej.

Phil Simon, Project Management in the Hybrid Workplace, Racket Publishing, USA 2022, s. 350