Znalezienie właściwego balansu oraz unikanie chaosu zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach nigdy nie jest proste, a decydując się na tego rodzaju przedsięwzięcie zdecydowanie nie chcemy ostatecznie się z niego wycofać. Można by pomyśleć, ot kolejna książka o tym jak robić zwinne transformacje w firmach. Doing Agile Right: Transformation Without Chaos (z ang. Wdrażać zwinność prawidłowo: Transformacja bez chaosu) może i jest kolejnym podręcznikiem o zwinności i jej implementacji. Zawiera sporo praktycznych porad, zmusza do zastanowienia się nad błędami, które prawdopodobnie sami popełniliśmy wdrażając zwinne praktyki. Jednakże jest w niej coś wyjątkowego. To co czułam czytając ją, to autentyczność. Przytoczone historie i sytuacje są doświadczeniem trójki autorów, którzy od lat zajmują się wdrażaniem i transformacją organizacji i pomagają im przejść na agile. 

Książka porusza prawdziwe doświadczenia z którymi przyszło się zmierzyć jej twórcom. Darrell Rigby, Sara Ellk oraz Steve Berez, autorzy Doing Agile Right na co dzień są pracownikami Bain & Co, amerykańskiej firmy konsultingowej i zawodowo wspierają klientów. Zapoznając się z tą pozycją czuć tu rękę rzemieślników, fachowców w swojej dziedzinie. Przytoczone przykłady są realne, znamy je z codziennej pracy, ale są też dobre rady, które mogą i nam pomóc w poprawie zwinności. Jest to chyba pierwsza (przynajmniej mi znana) książka, która mówi o zwinnej transformacji ze szczególnym uwzględnieniem skali makro, tj. całej firmy, jej struktur oraz rozmawiania i współpracy z kadrą wyższego szczebla. Jeśli interesuje Was podejście do transformacji na poziomie pro, to zdecydowanie warta uwagi literatura. Znajdziemy tu szereg porad oraz przykładów właściwego podejścia do transformacji z poziomu zarządu, dawania wsparcia, wybrania właściwych metod pracy oraz jak robić to dobrze. Obala mity, podaje propozycje rozwiązań niektórych problemów, zwraca uwagę na istotne aspekty, których nie wolno nam zaniedbać i daje mądre odpowiedzi na trudne pytania, które często zadają nam liderzy i managerowie obawiający się zmiany.

Darrell Rigby, Sarah Elk, Steve Berez, Doing Agile Right: Transformation Without Chaos, Wyd. Harvard Business School Publishing, Brighton 2020, s. 237.